Adsorbční filtrační materiály
Značky
Druhy adsorbčních médií
Co je samotná podstata adsorbčních materiálů? Adsorbční materiály oproti běžné mechanické filtraci, při kterých se používá například filtrační písek mají schopnost z vody adsorbovat ať mechanicky nebo chemicky anorganické nebo organické kontaminenty.
Existují dva typy adsorbčních materiálů a to buď mikroporézní a nebo neporézní. U porézních adsorbčních materiálů, je nutná externí regenerace, především tepelnou, nebo chemickou úpravou. U neporézních adsorbčních materiálů po vyčerpání své kapacity, se regenerují buď samotným proplachem, nebo chemicky uvnitř filtru. Nejčastěji se používají například Manganistan Draselný KMnO4, nebo Chlornan Sodný NaClO.
Existuje několik typů adsorbčních médií, která jsou do jisté míry závislá na typu filtru, ve kterém jsou používány a druhů adsorbovaných kontaminentů. Při adsorpčním procesu znečišťující látky narušují vazbu s molekulami vody a chemicky ulpívají na filtračním médiu. Toho je obvykle dosaženo nasměrováním proudu vody tlakovými nádobami obsahujícími filtrační médium rychlostí, která umožňuje dostatečnou dobu kontaktu, aby došlo k adsorpci
Organické a anorganické kontaminanty mohou být odstraněny z vody adsorpčním procesem. Adsorpce látky zahrnuje její akumulaci na povrchu pevné látky zvané adsorbent. Organická adsorpce aktivním uhlím lze použít k odstranění stovek různých typů organických kontaminantů. Některé anorganické kontaminanty lze také odstranit adsorpčním procesem. Adsorpce může být i na povrch filtračního média.
Tyto materiály mají různé zrnitosti a tvary, které vytváří mezi zrny různé otvory, které sahají od hrubých až po jemné, což umožňuje různé stupně filtrace v závislosti na velikosti pórů. Některé filtry mají více vrstev mechanického média, nebo jsou kombinované s adsorbčními materiály jako svrchní vrstva. U vícevrstvých filtru je skladba následující. Spodní vrstva je tvořena zaoblenými hrubými materiály, která tvoří drenážní vrstvu pro dokonalý proplach a k zamezení zanášení trysek jemným filtračním médiem, který se aplikuje nad tuto vrstvu. Ultra jemné pórové a adsorbční filtrační materiály by měly být umístěny ve svrchní vrstvě filtru, aby se „dokonale vyleštila“ voda od ultra jemných nečistot ať organického, nebo anorganického původu.