Vážení obchodní partneři, Tímto Vás informujeme, že od 18.prosince 2024 do 6. ledna 2025 bude celozávodní dovolená. Objednávky a distribuce zboží bude organizována následovně: Poslední den příjmu objednávek 13. 12. 2024 Expedice objednávek 18. 12. 2024 Zahájení provozu 06. 01. 2025 Děkujeme Vám za spolupráci v roce 2024 a přejeme klidné Vánoce, šťastný a úspěšný nový rok 2025.

Nemoci související s koupáním v bazénech

Nemoci související s koupáním v bazénech

kluk nemoci bazen 

Nemoci související s plaváním jsou nemoci, které lidé mohou získat z vody, ve které plavou a hrají si – jako jsou bazény , vířivky/lázně , vodní plochy nebo oceány, jezera a řeky – pokud je voda kontaminována choroboplodnými zárodky.

 

Jaké jsou nejčastější příznaky?

Nejběžnější příznaky způsobené onemocněními souvisejícími s plaváním jsou průjem , kožní vyrážky , bolest uší , kašel nebo ucpanost a bolest očí .

 

Jak se šíří nemoci spojené s plaváním?

Nemoci související s plaváním můžete získat, pokud spolknete vodu kontaminovanou choroboplodnými zárodky nebo s ní budete vdechovat mlhu nebo aerosoly. Můžete je také získat kontaktem s chemikáliemi, které jsou ve vodě nebo které se z vody vypařují a ve vzduchu se mění v plyn.

Průjem je nejčastější onemocnění související s plaváním. Lidé, kteří již trpí průjmem, jej mohou přenést na ostatní, když se dostanou do rekreační vody. Lidé mají obvykle na těle asi 0,14 gramu hovínka (podobně jako několik zrnek písku) v daný okamžik. Když se člověk, který je nemocný průjmem, dostane do vody, to malé množství hovínka na jeho těle se může smýt do vody kolem něj a kontaminovat ji choroboplodnými zárodky. Pokud někdo jiný spolkne kontaminovanou vodu, může se nakazit.

Jiná onemocnění související s plaváním – jako je kožní , ušní , respirační , oční a další infekce – mohou být způsobeny bakteriemi, které přirozeně žijí ve vodě a půdě. Pokud chemikálie používané k hubení choroboplodných zárodků (chlór nebo bróm) v bazénech, vířivkách a vodních hřištích nejsou udržovány na správné úrovni, mohou se tyto zárodky přemnožit a způsobit onemocnění plavců.

 

Kdo je nejvíce ohrožen?

Děti, těhotné ženy a lidé, kteří mají zdravotní problémy nebo užívají léky, které snižují schopnost jejich těla bojovat s bacily a nemocemi – jako jsou lidé, jejichž imunitní systém je oslabený kvůli rakovině, transplantaci orgánů nebo HIV – jsou nejvíce ohroženi plaváním. - související nemoci.

Lidé s oslabeným imunitním systémem by si měli být vědomi toho, že rekreační voda může být kontaminována Cryptosporidiem  (nebo zkráceně Crypto). Crypto může způsobit život ohrožující příznaky u lidí s oslabeným imunitním systémem.

Lidé s oslabeným imunitním systémem by se měli před účastí na rekreačních vodních aktivitách, jako je plavání, poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Jak mohou plavci chránit sebe a ostatní před nemocemi spojenými s plaváním?

Nejlepším způsobem, jak zabránit šíření nemocí souvisejících s plaváním, je v první řadě držet choroboplodné zárodky mimo vodu. To znamená, že pokud jste vy nebo vaše dítě měli v posledních dvou týdnech průjem, měli byste zůstat mimo vodu.

 

Abyste se ochránili před nejběžnějšími nemocemi spojenými s plaváním:

  • Při plavání nepolykejte vodu
  • Po plavání si osušte uši

Proč je dezinfekce důležitá pro zastavení šíření nemocí souvisejících s plaváním?

Dezinfekce chlórem nebo bromem a pH je první obranou proti bakteriím, které způsobují onemocnění související s plaváním v bazénech, vířivkách/lázních a vodních hřištích. Na doporučených úrovních může chlór nebo brom zabít většinu choroboplodných zárodků ve vodě během několika minut (některé choroboplodné zárodky, jako je Crypto, mohou žít ve správně upravené vodě několik dní ).

Jedna studie CDC však zjistila, že více než 10 % inspekcí veřejných bazénů, vířivek/lázní a vodních hřišť (například v hotelech/motelech a aquaparcích) vedlo k okamžitému uzavření kvůli vážným porušením, jako je nesprávný chlór. nebo hladiny bromu. Plavci si mohou zkontrolovat dostatek volného chlóru (1–3 části na milion nebo ppm v bazénech/vodních hřištích a 3–10 ppm ve vířivkách/lázních) nebo bromu (3–8 ppm v bazénech/vodních hřištích a 4–8 ppm v vířivky/lázně) a úrovně pH (7,2–7,8 ve všech typech vody) pomocí testovacích proužků. 

 

Jaké bakterie nejčastěji způsobují onemocnění související s plaváním?

Od roku 2015 do roku 2019  bylo CDC nahlášeno 208 léčených nemocí souvisejících s rekreačním plaváním ve vodě. Nejčastěji hlášená onemocnění byla:

  • Akutní gastrointestinální onemocnění (jako je průjem nebo zvracení)
  • Kožní onemocnění (jako je vyrážka)
  • Akutní respirační onemocnění (jako je kašel nebo kongesce)

 

Pořadí 

Zárodek/Příčina

Převažující nemoc 

1

AGI ( akutní gastrointestinální onemocnění)

2

ARI ( akutní respirační onemocnění)

3

AGI

AGI

* Upravená rekreační voda je voda v bazénu, vířivce, žlabu nebo jiné uměle vybudované stavbě, která je určena k rekreačním nebo léčebným účelům. Tato tabulka řadí patogeny podle celkového počtu případů onemocnění, které způsobily.

Použitý zdroj: Centers for disease control and prevention (cdc), USA

Používáme ověření věku Adulto