Vážení obchodní partneři, Tímto Vás informujeme, že od 18.prosince 2024 do 6. ledna 2025 bude celozávodní dovolená. Objednávky a distribuce zboží bude organizována následovně: Poslední den příjmu objednávek 13. 12. 2024 Expedice objednávek 18. 12. 2024 Zahájení provozu 06. 01. 2025 Děkujeme Vám za spolupráci v roce 2024 a přejeme klidné Vánoce, šťastný a úspěšný nový rok 2025.

Přípravky pro dezinfekci vody - Chlór

Jak asi víte, občasné přidání nové vody - nebo její výměna v případě veřejných bazénů - nestačí k udržení čisté vody a ta může obsahovat i mikroskopické kontaminanty.

Ale nebojte se!

Vývoj v oblasti úpravy vod v bazénech po mnoho let a řady testů vyvinul metody úpravy, aby byl váš bazén bezpečný a krásný. Hlavním cílem je hygiena vody a rovnováha vody.

Jinými slovy, chcete-li úroveň dezinfekčních prostředků (jako jsou chlor nebo brom) a úroveň pH, celková alkalita, tvrdost vody a celkové rozpuštěné pevné látky a další hodnoty mít v přijatelných mezích. Naučit se udržovat tyto hodnoty pod kontrolou, a věříme, že vám v následujících článcích poradíme, že to není tak složité, jak by se mohlo zdát.

Pro zjednodušení věci, vám vysvětlíme příslušná témata po jednom.

Sanitace

Sanitační nebo dezinfekční prostředky jsou účinné chemikálie pro úpravy nejen bazénové vody. Důležité je mít na paměti, že musí plnit své povinnosti a být přítomné v bazénu po celou dobu. Vždy musí existovat jistota minimálního množství - zvané zbytkové - sanitačních prostředků ve vaší vodě.
Říkáme to proto, abyste jste ujistili, že váš bazén jsou dostatečně chráněny před bakteriemi v nepřetržité době. Když přidáte svůj dezinfekční prostředek, měli byste přidávat pouze tolik, abyste zabili všechny existující kontaminanty ve vodě - a vytvořit zbytky, které mohou neutralizovat jakékoli nečistoty, úlomky nebo bakterie, které se mohou dostat do vody, než ji budete ošetřovat dále. Pro optimální účinnost sanitačních nebo dezinfekčních prostředků je nutné dodržovat požadovanou hodnotu pH. Pojďme se podívat na některé z nejběžnějších dezinfekčních chemikálií a zařízení dostupné na trhu dnes.

Chlor byl a stále je zázračný lék pro bazén a lázeňské prostředí. Má schopnost zabíjet bakterie, řasy - a funguje velmi dobře ve vodě.
Nevýhody chlóru je, že není stabilní a je nutné ho stabilizovat například kyselinou kyanurovou. Stejně jako většina chemikálií má i chlór svojí hranici, při které vyčerá veškerou svou dezinfekční sílu a už nemůže chránit váš bazén.


Hladiny chloru jsou silně ovlivněny odpařováním, rozstřikováním a destruktivní UV paprsky, nemluvě o nízkém pH. (O tomto posledním faktoru se dočtete podrobněji níže.) Jakmile je chlór přidán do vody, "volný dostupný" chlor - ta část chloru s vražednou silou - dezinfikuje a oxiduje vodu útokem na nežádoucí účinky
jako jsou bakterie, řasy, pot a oleje z kůže, zbytková mýdla a šampony. Při využití svého smrtícího potenciálu se chlór stává neúčinným a reaguje s dusikatými látky, například s amoniakem, který tam zanesl koupající a poté vznikají chloraminy. 

Chloraminy ve vašem bazénu způsobuje zápach podobný chlóru a může dráždit vaše oči a pokožku. 

Když bazén vydává zápach po chloru a začne podráždění kůže a očí, je to hlasité varování, že v ní není ve vodě dostatek chlóru. Pokud je tomu tak, měli byste vodu změřit a přidat odpovídající množství sanitičních prostředků a to co nejdříve. Doporučená hladina volného volného chloru, která se má udržovat ve vašem bazénu, je mezi 1,0 až 3,0 ppm. U vířivek je doporučená hodnota vplného chlóru mezi 1,50 až 3,0 ppm.

Chlor je mimořádně citlivý na sluneční světlo a je třeba jej pravidelně sledovat. Ale stejně jako používáme opalovací krém k ochraně naší pokožky před sluncem, chlor používá kyselinu kyanurooué. Tímto způsobem se kyselina kyanurová také běžně nazývá stabilizátor nebo kondicionér. S jeho pomocí si chlor zachovává svoji účinnost. Aniž by šli do chemické whys a proč, víme, že kyselina působí tak, že pomáhá udržovat poměrně konzistentní hladinu chloru
(zbytkový) ve vodě. Některé dezinfekční prostředky na bázi chlóru se prodávají s již smíchanou dávkou kyseliny kyanurové. Jedním takovým produktem jsou trichlorové tablety (trichlor-s-triazinetri) které jsou obvykle umístěny do plováku nebo do skumeru. Jiným běžně používaným produktem je dichlorid sodný (dichlortriazinetrion), který je granulovaná látka obvykle dispergovaná přímo do bazénu nebo vířivkové vody.

Používáme ověření věku Adulto